Konya pilates, Mat Pilates

konya reformer

Günlük yaşamımızda yaptığımız işler yada mesleğimiz neticesinde omurgamıza gereken önemi vermediğimizde bir çok problemle karşılaşabiliyoruz bunların başında bel , boyun ve sırt ağrıları başta gelen şikayetlerdendir. Bir çok kişi doktora gitmeden her bel boyun ağrısını fıtık olarak nitelendirmektedir ve bu durum problemin çözülmesini zorlaştırmaktadır. Fıtıklaşmış bir disk, bel ağrısı dışında omurgadan çıkan sinirlere de baskı uygulayarak bacaklarda ağrı, uyuşma ve ayaklarda güçsüzlüğe neden olabilir. Bu bulguların olması her zaman fıtık anlamına gelmez. Ani gelişen ağrı belirtilerinde %80-90 oranında cerrahi müdahale gerekmeden iyileşme gözlenmiştir. Cerrahi dışındaki yöntemler dışında; kısa süreli istirahat, anti inflamatuar ilaçlar, fizik tedavi ve egzersiz önerilmektedir. Bel fıtığı tanısının dikkatli bir şekilde konulması gerekmektedir, çünkü bel ağrısının nedenleri arasında travma, tekrarlayan zedelenmelere bağlı kas spazmı ve piriformis sendromu sayılabilir. Radyolojik görüntülemelerde kişide bel fıtığı görülse dahi ağrının sebebi bel fıtığı olmayabilir. Yukarıda saymış olduğum hastalıklarla karıştırılabilir. Travma ve tekrarlayan zedelenmelere bağlı kas spazmı kişinin hayatına egzersizi dahil etmesiyle önemli derecede azalma ve iyileşme görülmesini sağlamaktadır. Yapılabilecek egzersizler arasında konya pilates, konya reformer pilates, yüzme ve düzenli yürüyüş önerilebilir. Fiziksel rahatsızlık durumlarında yapılacak olan reformer pilates ve mat pilates mutlaka fizyoterapist eşliğinde yapılmalı ve birebir gözlemlenmelidir. Egzersizden maksimum verim alabilmek için egzersize minimum 3 ay devam edilmeli ve birey haftada en az 3 gün egzersize katılım sağlanmalıdır.

Piriformis sendromu bel fıtığına göre daha az bilinen bir durumdur. Sendromda ağrı; kalça, kaba etler, kasık ve bacağın uç kısmında hissedilir. Bu sendromda piriformis kası kasılarak altından geçen sinire bası uygulayabilir ve bacak boyunca yayılan ağrı bel fıtığı ağrısıyla karıştırılabilir. Özellikle masa başı çalışanları gibi uzun süreli sert yüzeylerde oturanlarda, yoğun ve tempolu koşanlarda, arka bacak ve kalça kaslarını gerektiği gibi çalıştırmadan hareketsiz bir yaşam tarzını benimseyenlerde, duruş bozukluğu bulunan ve düz taban olan kişilerde oldukça sık görülür. Yapılan düzenli egzersizlerle piriformis kasının gevşemesi sağlanarak sinir iletimi düzelir ve ağrıda azalma sağlanır. Düzenli masaj ve basit birkaç hareketle tedavi edilebilecek piriformis sendromunun, bel fıtığı ile karıştırılması yanlış teşhis sebebiyle gereksiz bir ameliyatı söz konusu hale getirebilir. Yirmi dakikadan fazla oturmak, yatmak veya ayakta durmakla artan ve hareketle geçen ağrı, yürümekte zorluk ve sendeleme, bacaklarda güçsüzlük, ayaklarda uyuşma, kuyruk sokumundan kalça bölgesine ve bacağın arkasına yayılan ağrı, oturur pozisyondan ayağa kalkarken hissedilen ağrı piriformisi düşündürür. Fakat asla bir uzmana danışmadan teşhis koyulmamalıdır.

Mekanik bel ağrısı ise daha çok bel bölgesinde yatay bir ağrı oluşturur, bacağa yansıyan ağrıya, güç kaybına ve uyuşmaya sebep olmaz. Mekaanik bel ağrısının tedavisinde Konya pilates, Konya reformer ve klinik pilates önerilmektedir. Yapılan pilatesle karın kasları güçlendirilip bel bölgesindeki kaslar esnetilerek rahatlama sağlanmaktadır.